Suudi Arabistan televizyonu, "İsrail'le normalleşme" eleştirileri alan dizileri yayından...

Suudi Arabistan televizyonu,
03.05.2020 12:50 | Son Güncelleme: 03.05.2020 12:50

Suudi Arabistan'ın MBC Medya grubu, İsraille normalleşme mesajları içerdiği yönünde tepkiler alan ramazan dizileri "Mahrac 7" ve "Ümmü Harun"u yayından kaldırılmayacağını açıkladı.

Suudi Arabistan'ın MBC Medya grubu, İsraille normalleşme mesajları içerdiği yönünde tepkiler alan ramazan dizileri "Mahrac 7" ve "Ümmü Harun"u yayından kaldırılmayacağını açıkladı.

Mısırlı Amr Edib'in MBC Masr Televizyonu'nda sunduğu El-Hikaye programına canlı bağlanan MBC Medya Grubu Sözcüsü Mazin Hayek, "Mahrac 7" ve "Ümmü Harun" dizilerinde İsraille normalleşme propagandası yapıldığı eleştirilerine cevap verdi.

"Aksine MBC, Arap-İsrail çatışması başladığından bu yana Arap dünyasının perişanlığını yaşayan insanların kalplerine umut ve neşe vermeye çalışıyor." diyen Hayek, dizileri aleyhinde bu tür kampanyalara alışık olduklarını söyledi.

Başkaları gibi "Filistin davasının ticaretini yapmadıklarını ve İsrailli yetkilileri ağırlamadıklarını" ifade eden Hayek, bu nedenle normalleşmeyle suçlanmamaları gerektiğini belirtti.

Hayek, "Bu kampanyalar bizi durduramaz, korkutamaz da. Mahrac 7 ve Ümmü Harun dizileri devam edecek." ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan'ın MBC1 televizyonunda yayınlanan "Mahrac 7" ve "Ümmü Harun" dizilerine, Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına Filistinlileri kötüleme ve tarihi gerçekleri çarpıtma eleştirileri yöneltiliyor.

Söz konusu diziler başta Filistin olmak üzere pek çok Arap ülkesinden izleyicilerin tepkisine neden olurken, sosyal medyadaki paylaşımlarda, hisselerinin çoğunun Suudi Arabistan'a ait olduğu MBC Medya grubuna bağlı kanalın boykot edilmesi çağrıları yapılıyor.

Körfez ülkelerinde son dönemde İsrail ile ilişkileri normalleştirmek ve bunun mümkün olduğu yönünde bir kamuoyu algısı oluşturma çabasına girildiği gözlemleniyor.

Normalleşme yönündeki adımlar karşılıklı toplantılar, ziyaretler ve çalıştaylarla destekleniyor. Başta Filistin halkı olmak üzere bölge halklarının karşı çıktığı ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin sorununa çözüm bulmak üzere ortaya attığı sözde Ortadoğu Barış Planı da birçok körfez ülkesinde kabul görmüştü.

Kaynak: AA


Kraliçe İngiliz halkına  kararlılık  mesajı verdi

Kraliçe İngiliz Halkına ...

Kraliçe İngiliz halkına kararlılık mesajı ....

Rezan Has Müzesi’nden online 3-boyutlu arkeolojik ...

Rezan Has Müzesi’Nden On...

Rezan Has Müzesi’nden online 3-boyutlu arkeo....

Çocuklar da dijital ortamda okuyup dinleyip izleyebiliyor

Çocuklar Da Dijital Orta...

Çocuklar da dijital ortamda okuyup dinleyip ....

Kadir Has Üniversitesi’nden online Yeni Medya Söyleşileri

Kadir Has Üniversitesi’N...

Kadir Has Üniversitesi’nden online Yeni Medy....

İstanbul Bienali her Cuma, iki sanatçının filmini ...

İstanbul Bienali Her Cum...

İstanbul Bienali her Cuma, iki sanatçının fi....

Akbank Sanat’ta bu kez “Evin Caz Hali”

Akbank Sanat’Ta Bu Kez “...

Akbank Sanat’ta bu kez “Evin Caz Hali”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson hastaneye kaldırıldı

İngiltere Başbakanı Bori...

İngiltere Başbakanı Boris Johnson hastaneye ....

İstanbul da kamu çalışanlarına serbest kıyafet uygulaması

İstanbul Da Kamu Çalışan...

İstanbul da kamu çalışanlarına serbest kıyaf....

20-65 yaş arasına ücretsiz maske dağıtılacak

20-65 Yaş Arasına Ücrets...

20-65 yaş arasına ücretsiz maske dağıtılacak